Energetický výdej

Zkuste se teď na chvilku zamyslet nad tím, co všechno jste dnes dělali a při čem jste spalovali nejvíce kalorií (pochopitelně nečtete-li tento článek ráno). Možná jste ušli pár kilometrů, byli jste cvičit, fyzicky pracovali, anebo taky celý den strávili vsedě před počítačem.

Spočítejte si Energetický výdej v naší Kalkulačce pro zdraví

Jisté je, že kalorie jste spalovali neustále, i ve chvíli, kdy jste téměř nic nedělali. Pracoval totiž váš bazální metabolismus, tedy funkce nutné pro pouhé přežívání. Naše vnitřní orgány, svaly, kůže a hlavně neurony totiž neustále pracují a denně spálí stovky až tisíce kalorií.

K tomu je pak potřeba přičíst energii, kterou jsme vydali prostřednictvím nějaké fyzické aktivity, ať už sportem nebo např. domácím uklízením či prací na zahradě, případně v zaměstnání, to nás dovede k hodnotě celkového energetického výdeje za den. Existuje celá řada tabulek, které uvádějí průměrný počet kalorií spálených za hodinu (resp. kilojoulů, přičemž 1 kcal = 4,19 kJ) při provozování nejrůznějších činností. Podle těchto tabulek patří mezi „nejnamáhavější“ činnosti např. vodní sporty jako veslování či kanoistika, dále běh, běh na lyžích či bojové sporty.

Někteří lidé postiženi zoufalou touhou zhubnout si opravdu přesně počítají, kolik kalorií denně spálí. Ve skutečnosti je takový výpočet pouze orientační, záleží totiž na mnoha osobnostních faktorech. Při úvahách o energetickém výdeji je vhodnější znát další, neméně důležité informace. Například tu, že čím více vážíme, tím více energie vydáme (bohužel, také toho pravděpodobně více zkonzumujeme). To samé platí pro podíl svalové tkáně: svaly totiž spalují více kalorií než tuky.

Je to logické – svaly potřebují dýchat, potřebují energii, to oni jsou naší hybnou silou. Tuky pouze podléhají fyzickým zákonům, ale aktivně žádnou činnost nevyvíjejí. Platí také, že čím lépe nějakou činnost umíme a čím jsme trénovanější, tím méně kalorií při ní spálíme. Z toho vyplývá, že je lepší sporty střídat - tím se koneckonců vyhneme i jednostranné zátěži nevhodné pro naše zdraví. Faktem také zůstává, že ženy obecně spalují méně energie než muži.

Po přečtení výše uvedené věty nám dojde, proč tomu tak je: podíl tělesného tuku v ženském těle je totiž vyšší než v mužském a ženy mají zpravidla nižší podíl svalové tkáně. Závěrem lze říci, že nejen fyzická, ale i duševní námaha se může projevit, je-li dlouhodobá. Mozek totiž spaluje drtivou většinu glukózy, kterou přijmeme. Takže strávíte-li celý den intenzivním studiem, budete se možná večer cítit vyčerpanější, než kdybyste šli na hodinku veslovat.

Energetická náročnost vybraných činností a sportovních aktivit

kJ/hod Denní aktivity a sportovní činnosti
do 400
spaní, čtení, psaní, práce na počítači, sledování televize, řízení auta
400-800
žehlení, příprava a vaření jídla, hygiena, oblékání, umývání nádobí, kulečník
800-1000
vytírání podlahy, lehké zahradnické práce, lehký aerobik, nakupování, chůze rychlostí 4 km/hod
1000-1500
drhnutí podlahy, luxování, mytí oken, stolní tenis, volejbal, tanec, chůze rychlostí 6 km/hod, většina rekreačních sportů
1500-1900
běh rychlostí 8 km/hod, bruslení, sexuální aktivita, intenzivní aerobik, fotbal, vysokohorská turistika, plavání-prsa, kondiční trénink
1900-2100
jízda na kole 20 km/hod, sjezdové lyžování, tenis, kanoistika, spinning, chůze do schodů, štípání dříví, závodní tanec, plavání-kraul, basketbal
2100-2500
běh vyšší rychlostí, běh na lyžích, závodní plavání, horolezectví, odhrabávání sněhu, florbal, skákání přes švihadlo, squash, badminton

Čaje