Echinacea - Třapatka nachová

Třapatka nachová je velmi známou bylinou pod názvem Echinacea purpuera. Jeden metr vysoká trvalka se od ostatních bylin ve volné přírodě vzhledově liší a je prakticky nezaměnitelná. Řadí se do rodu hvězdicovitých a stává se nejen okrasou našich zahrad, ale také léčivým pomocníkem při celé řadě zdravotních neduhů.

Její výskyt

KOUPIT ECHINACEU

Echinacea byla objevena na pláních Nového světa respektive v Severní Americe na straně blíže Atlantskému oceánu. Aktuálně je nejvíce rozšířená ve státě Arkansas, Kansas, Misouri a Oklahoma. Mimo jiné se pěstuje i cílenou metodou na lékařských plantážích v Africe i Evropě. Z celkového počtu deseti druhů se v medicíně využívají tři z nich, ovšem Třapatka nachová je z nich nejvytěžovanější.

Popis rostliny

Při pohledu na listy zaznamenáváme celokrajné ochlupení zvolna přecházející do pravidelného ozubení s holými částmi. Okrasou zahrad se stává pro své dekorativní květenství vzrostlého úboru s okrajovými kvítky ve štíhlé podobě. Mohou se objevovat v bílém, růžovém i červenofialovém zbarvení.

Jedná se o trsnatě rostoucí trvalku dorůstající do výšky až 90 centimetrů. Na první pohled může připomínat pro nás známou kopretinu. Daří se jí především na chudých kamenitých i mírně kyselých půdách, ovšem k růstu vyžaduje dostatečný přísun slunečního svitu. Kořen se k léčivým účinkům sbírá až po 3 nebo 4 letech. Sklizeň probíhá výhradně na podzim před úderem prvních mrazíků, kdy se v ní objevuje největší množství aktivních látek. V České republice jí ve volné přírodě nenaleznete, ale dá se velmi jednoduše vypěstovat množením ze semen.

Historie Třapatky nachové

Z dochovaných publikací se dozvídáme, že jí jako první používali domorodí lidé z Ameriky. Indiáni z ní připravovali léčivé odvary a přikládali na rány, kousnutí nebo bodnutí hmyzem a jedovatými hady. Kromě toho se odvar využíval k vyplachování dutiny ústní při akutních bolestech zubů a zánětu dásní. K těmto účelům posloužilo klasické žvýkání kořene.

Kolonizátoři se o této trvalce zmiňují poprvé v roce 1850, kdy se těšila názvu sluneční klobouk. První zápis učinil Gideon Lincecum, který využíval tinkturu k tišení silného kašle a při dyspepsii.

O třapatce je známo, že je s výhodou užívanou s bylinkou Ostropestřec mariánský.

Další záznam o léčivé aktivitě pochází z roku 1870 od Dr. Meyera, který si nechal patentovat čistič krve s obsahem Třapatky, který sloužil v boji proti hadímu uštknutí. Významem rostliny byl natolik okouzlen, že poslal zprávu svým bratrům do Evropy a ti o ní sepsali článek do prvního vydání American Dispensotary. Zde však byla představena jako kuriozita používána domorodými indiány. Svou slávu a pozornost získala o několik let později při postupném seznamování se s jejími blahodárnými účinky. Zájem o Třapatku se dochoval do dnešních časů, kdy se stává nejpoužívanější léčivou bylinou.

Léčivé účinky

Echinacea má oproti jiným bylinám jednu velkou přednost. Působí takřka okamžitě a dokáže zmírnit a vyléčit široké spektrum neduhů. Při správné kombinaci s ostatními bylinami se účinek léčby výrazně zvyšuje. Mezi hlavní léčivé účinky patří antibakteriální a antivirové působení. Čistí krev a celkově zvyšuje obranyschopnost organismu. Mimo jiné se prokázala jako skvělý hojič ran. Dokáže zmírnit projevy nachlazení. Léčí záněty středního ucha, pomáhá při bronchitidě, snižuje horečky, pomáhá odkašlávat všechny typy usazeného hlenu na plicích. Odstraňuje opary, napomáhá mírnit projevy lupenky, bolesti krku. Rovněž je skvělým pomocníkem při boji proti akné, ekzémů a celkově proti všem kožním vyrážkám infekčního typu.

Třapatka nachová čistí mízní systém, vylučuje z těla toxické látky a podporuje tvorbu bílých krvinek. Její záběr tím zdaleka nekončí. Využívá se při léčbě onemocnění močového měchýře. Dokáže si poradit s léčbou dámských pohlavních nemocí, s chorobnými skvrnami na těle, bércovými vředy, hemeroidy a zarudlými pupeny. Odstraní hnisavé záněty na těle a v neposlední řadě zvyšuje odolnost organismu při onemocnění rakovinou.

Jaké má Třapatka vedlejší účinky

Při užívání Třapatky se objevují ojedinělé vedlejší účinky, které se vyskytují při pravidelném a dlouhodobém vnitřním užívání. Hrozí mírné riziko alergické reakce v podobě kožní vyrážky, svědění a dušnosti. Závratě se pak objevují při abnormálním navýšení jakéhokoliv preparátu. Potlačení nežádoucích příznaků přichází s vysazením.

Echinacea v těhotenství

Zde neexistují jasně definované studie, které by potvrdily nebo naopak vyvrátily nezávadnost užívání byliny v těhotenství. Všeobecně se doporučuje bylinu v těhotenství neužívat.

Echinacea a děti

Nedoporučuje se aplikovat u dětí do 2 let. Pokud chceme Třapatku podávat takto malým dětem, vždy se poraďte se svým lékařem, který léčbu zamítne nebo povolí a předloží náležité dávkování.

Co Echinacea obsahuje

Echinacea obsahuje především polysacharidy, flavonoidy a esenciální oleje. Nutno podotknout, že se v kořenu nacházejí zcela odlišné léčivé látky, než v květu. Kořeny jsou bohaté na esenciální oleje a květ naopak na polysacharidy.

Kde Třapatku pěstovat

Pokud se rozhodnete o vlastní pěstování v domácích podmínkách, zvolte slunné stanoviště s dostatečným přísunem denního světla. Bylině nevadí sucho a daří se jí ve všech propustných půdách. Dokonce nevadí, když se pěstuje několik let na zcela stejném místě.

Jak Třapatku pěstovat

Semena Třapatky se dají předpěstovat a následně sazeničky rozmístíte od sebe ve vzdálenosti 60 centimetrů. K sadbě přistupujeme z kraje jara. Sazeničky menšího vzrůstu vám nezaručí, že se ve stejném roce dočkáte květenství. To se pak objevuje až v následujícím roce. Rostlina nevyžaduje žádnou zálivku ani přihnojování, takže patří do oblasti nenáročných bylin.

Množení Třapatky

Třapatka se nejlépe množí dělením trsu buď zkraje jara nebo na podzim. Rozmnožování lze zajistit tradičními kořenovými řízky popřípadě semeny, které si dopředu nasbíráte z odkvetlých květů.

 KOUPIT ECHINACEU

Ordasoft Social Comments and Sharing Free

Komentáře