Dieta podle krevních skupin

Dieta podle krevních skupin je nutriční plán, založený na typu vaší krve. Tento druh diety se stal populární po vydání knihy Petera D'Adamo Eat Right 4 Your Type (Jezte správně podle vašeho typu). Kniha se stala bestsellerem a D'Adamo tvrdí, že dieta není jen o hubnutí, ale může pomoci s alergií a resistencí vůči infekcím a bude podporovat celkové dobré zdraví.

Dr. D'Adamo začal podporou konzumace správných potravin jako způsobu, jak zlepšit zdraví a pohodu. Nicméně, v posledních několika letech vyvinul celou řadu doplňků výživy sestávající z pilulek, koktejlů, kožních výrobků, a dokonce i čokolád vyvinutých nutričně pro každý ze čtyř typů krvi. Tato dieta má mnoho následovníků i odpůrců. Některé otázky na dietu jsou na okraji vědy a je příliš složité je sledovat a pochopit.

Zjednodušená dieta podle krevních skupin

Stručně řečeno, tato strava se točí kolem konzumace potravin, o kterých D'Adamo věří, že chemicky pracují s určitým krevním typem. Věří, že tím, že jíte-li tyto potraviny, vaše "tělo určené k jídlu" se může hojit samo a stát se zdravým.

Krevní skupina 0

Pro většinu lidí je předepsaná strava nízkosacharidová, s vysokým obsahem proteinů (jako je maso a ryby), a nízkým obsahem mléčných výrobků. Skupina 0 by se měla také hodně cvičit.

Potraviny pro skupinu 0?

Výběr: Libové hovězí, kuře, ryby, krůta, zelenina a ovoce.

Omezení: mléčné výrobky, obiloviny, luštěniny a fazole.

Některých specifických potravin je třeba se vyvarovat: avokádo, para ořechy, pomeranče, květák, zelená hořčice, zelí, růžičková kapusta, vepřové, husa, mák, lilek, kukuřice, cukrové melouny, kokos, káva, pivo, černý čaj, kečup, ocet, mléko, jogurt.

Krevní skupina A

Tito lidé by měli jíst hodně ryb a zeleniny, s nízkým příjmem mléka. Pouze lehké cvičení.

Potraviny pro skupinu A?

Výběr: ryby, zelenina, fazole, celá zrna, většina ovoce.

Omezení: kuře, krůta a mléčné výrobky.

Některých specifických potravin je třeba se vyvarovat: hovězí maso, vepřové maso, korýši, zrající sýry, kešu oříšky, pistácie, ledvinky, fazole, pšeničné otruby, brambory, olivy, sladké brambory, zelí, houby, rajčata, melouny, banány, pomeranče, černý čaj.

Krevní skupina B

Lidé s krevní skupinou B by měli jíst hodně některých druhů masa, mléčné výrobky, některé ryby a dostatek ovoce a zeleniny.

Potraviny pro skupinu B?

Výběr: jehněčí, zvěřina, králík, ryby, většina mléčných výrobků, rýže, ovesné vločky, zelená listová zelenina, většina ovoce.

Omezení: hovězí maso, krůtí maso

Některé specifické potraviny, kterých je třeba se vyvarovat: kuřecí maso, drůbež, vepřové maso, korýši, americký sýr, niva, sezam, čočka, hrách, černé fazole, pšenice, kukuřice, rajčata, avokádo, dýně, olivy, kokos, granátová jablka, pepř, kečup, destilovaný alkohol

Krevní skupina AB

Tento plán kombinuje některé aspekty obou diet A i B a má nejpřijatelnější výběr potravin.

Potraviny pro skupinu B?

Výběr: jehněčí, skopové, krůta, ryby, vejce, jogurty, netučné mléko, měkké sýry, většina ořechů, fazole, většina zrna, většina ovoce a zeleniny.

Omezení: Žádná šedá plocha pro skupinu AB

Některých specifických potravin je třeba se vyvarovat: hovězí maso, vepřové maso, drůbež, zvěřina, měkkýši, zrající sýry, sezam, ledviny, fazole, slunečnicová semínka, pohanka, kukuřice, avokádo, papriky, černé olivy, tropické ovoce, pomeranče, pepř , černý čaj, destilovaný alkohol.

Je tato dieta reálná?

Autor tvrdí, že velká část doporučení je založena na vědeckých důkazech - ale možná je pro toto tvrzení příliš brzo.

Níže jsou uvedeny některé důvody, proč být kritický k jeho teorii krevních skupin:

• Metabolismus a/nebo citlivost na cukr/inzulín jsou pravděpodobně hlavními faktory při rozhodování o dietě - ne typ krve.

• Dva lidé mohou mít velmi rozdílný metabolismus a mít při tom stejnou krevní skupinu. Jeden může být citlivý na sacharidy nebo cukr, zatímco druhý potřebuje stravu vysokým obsahem sacharidů.

• Při této dietě může dojít k hubnutí a dalšímu zlepšení zdravotního stavu - ani ne tak pro kombinaci stravy podle krevní skupiny, ale kvůli zdravější stravě! Autor povzbuzuje lidi, aby omezili zpracované a rafinované potraviny. Dobrá rada pro každého, bez ohledu na krevní skupinu.

• Kniha obsahuje také nízkokalorické diety, které pravděpodobně přivodí zhubnutí komukoli (opět bez ohledu na typ krve).

 Autor: Magazín o zdraví, nemocech, hubnutí, dietě, bylinkách a diskuzní forum

Čaje