Cordyceps, housenice čínská

Cordyceps je jednou z nejznámějších a nejvzácnějších hub čínské medicíny. Houba je zvláštním svazkem živočišného a rostlinného organismu, neboť parazituje na housenkách některých motýlů či larvách hmyzu. Houba v létě vystřeluje spóry, které napadají hmyz, výtrusy vyklíčí na povrchu těla larvy či housenky, podhoubí proroste do tkáně hostitele a stravuje ho. Hmyz před uhynutím zalézá do země, jeho tělo postupně mumifikuje tím, jak je prorůstáno podhoubím. V letním období z podhoubí vyrůstají štíhlé, kyjovité, hnědé, 5-10 cm vysoké plodnice.

S houbou se setkáme v horských oblastech Číny a Tibetu, dále se vyskytuje v Japonsku a Vietnamu. Některé druhy rostou i v Evropě, například housenice červená či housenice střevlíková. Další druhy se vyskytují v Austrálii. Do dnešních dob se hojně užívá v tradiční čínské medicíně.

Účinné látky

Mumifikované housenky, na nichž vyrostly plodnice, se suší nebo pečou. Obsahují řadu účinných látek, zejména cordyceptin a cordycepin, které posilují imunitu, působí proti zánětům a infekcím a tak se řadí mezi přírodní antibiotika. Z dalších zdraví prospěšných látek jsou přítomny bílkoviny, z aminokyselin kyselina glutamová, prolin, histidin, alanin, mastné kyseliny linolenová a olejová, sacharid mannitol, vitamin B 12, z minerálních látek železo, vápník, fosfor a hořčík.

cordyceps housenka

        Houba Codyceps roste na mumifikované housence

Léčivé účinky

První pozorování pozitivního ´působení cordycepsu učinili pastýři jaků. Zvířata, která spásala louky, na nichž se vyskytoval též cordyceps, se vyznačovala značnou odolností, dosahovala vysoké plodnosti a dožívala se vysokého věku.

 

Cordyceps má schopnost posilovat plíce – má účinky protiastmatické, dále má pozitivní efekt při kašli, bronchitidě či dušnosti. Také se používá pro své antibakteriální a protinádorové účinky. Cordyceps má údajně afrodiziakální účinky, užívá se při impotenci, samovolném výronu semene, na podporu plodnosti, při bolestech v bedrech a končetinách. Zlepšuje funkci ledvin, snižuje hladinu krevních tuků, rozšiřuje cévy a zlepšuje zásobování srdce a plic krví, optimalizuje obsah kyslíku v krvi, proto zmírňuje únavu a zlepšuje fyzickou a mentální výkonnost. Pro tento svůj účinek, kterým zvyšuje dodávku kyslíku pro tkáně, je velmi vyhledávaný u sportovců, kde zrychluje regeneraci po sportovním výkonu.

Autor: Magazín o zdraví, nemocech, hubnutí, dietě, bylinkách a diskuzní forum

Čaje