Co nejíst v době karantény?

Spolu s karanténou přišlo i totální zavření veškerých restaurací. Některé sice nabízí dovoz jídla domů, případně mají výdejní okénko, i tak si teď ale doma vaří mnohem více Čechů než kdy dříve. Mnozí z nich tápou, jak je to vlastně se stravováním v době karantény.Češi se od začátku koronavirové krize děsí, že nebudou mít co jíst. Supermarkety vzali útokem, vykoupili toaletní papíry a trvanlivé potraviny. Podle obchodů i premiéra není důvod k panice, jídla je a bude dostatek, není nutné si dělat zásoby. Pokud jste si je však udělali, nakoupili jste správně? A co byste vlastně během karantény měli a neměli jíst?

Pro svůj vlastní klid se vyhýbejte nebalenému pečivu

Většina zboží je v obchodě zabalená, takže pokud někdo nakašle na obal, nemusí vás to až tolik trápit. Aspoň za předpokladu, že si dostatečně často a pečlivě myjete ruce. Výjimkou jsou ovoce a pečivo. Ovoce obvykle před jídlem umyjete, často i oloupete apod., takže tady riziko není. Zbývá pečivo. Některé supermarkety ho začaly balit, nabízí balené rohlíky. Jestliže tedy můžete, kupujte si balené pečivo.

Na druhou stranu, riziko nákazy tímto způsobem je velmi malé. Když sníte pečivo, na němž je koronavir, s největší pravděpodobností nemoc nedostanete. Vir projde trávicím traktem, ale nenakazí vás, žaludeční šťávy ho zlikvidují. Jediná možnost je, že byste si vir z potraviny rukama přenesli na obličej. Šance nákazy tímto způsobem je však minimální.

Zapomeňte na rychlé hotovky

Lidé, kteří nejsou zvyklí vařit, protože na obědy chodí v práci, případně obědvají v restauracích, vzniklou situaci řeší rychlými hotovkami. Lasagne, které se ohřejí v mikrovlnce. Pizza, již stačí dát do trouby. Plněné ovocné knedlíky, co se jen uvaří ve vodě. Čínská polévka, kterou zalijete horkou vodou. Tomuhle se vyhněte. Většina rychlých hotovek není zrovna výživná a vaše tělo teď potřebuje hodně živin i vitamínů, aby se dokázalo vyrovnat s koronavirem. Kromě toho bývají plné umělých látek, aby dlouho vydržely.

Omezte nezdravé potraviny na minimum

Chipsy, Coca Cola nebo třeba nejrůznější sušenky. Spousta lidí si je během karantény dopřává. Konečně mají přece čas si v klidu sednout k filmu a otevřít sáček brambůrků. Myslete však na to, že během karantény jste zavření doma. Máte méně pohybu, takže spálíte nižší množství kalorií. Jestli nechcete po koronavirové pandemii mít o deset kilo více, raději se trochu kroťte. Nezdravé potraviny vůbec nenakupujte. Když je nebudete mít doma, nebude vás lákat je jíst. A pozor! I některé na první pohled neškodné potraviny jsou vysoce kalorické a mají v sobě spoustu cukru. Příkladem jsou snídaňové cereálie. Pokud máte rádi ty zapékané, tak se schválně podívejte, jaké množství cukru obsahují. Nahraďte je raději sypanými.

Zásoby mouky nejsou úplně to pravé ořechové

Před pár týdny Češi doslova vykoupili mouky. Také jste si udělali zásoby? A co s nimi teď budete dělat? Jestli se chystáte každý týden péct dvě buchty, mějte se na pozoru. Klasická bílá mouka se totiž v těle chová velmi podobně jako bílý cukr. Hodně zatěžuje slinivku a ovlivňuje hladinu inzulínu takovým způsobem, že tělo zapíná režim ukládání tuků. Mouku tedy používejte s mírou, nebo si kupte nějakou zdravější (rýžovou, mandlovou, špaldovou…) a pečte z ní.

A co tedy jíst?

Svůj jídelníček sestavte zejména ze základních potravin, jako jsou rýže, brambory, těstoviny, kuskus, čočka, fazole, cizrna, zelenina a ovoce. Většina z nich je trvanlivých, i ovoce a zelenina se dají koupit v plechovkách či mražené, takže chcete-li si udělat zásoby, zkuste k nim přistupovat takto. Tělo teď potřebuje hodně vitamínů, aby se dokázalo vypořádat s případnou nákazou koronavirem. Vhodné je pořídit si také vitamín D ve formě tablet. Běžně se získává ze sluníčka, ale když teď nechodíte ven, budete ho mít málo.

 

Jak je to s dovozem jídla?

Na objednávání jídla není nic špatného. Naopak, podpoříte restaurace, které nejsou ve snadné situaci. Jak bylo vysvětleno výše, nákaza koronavirem přes potraviny je dost nepravděpodobná. Riziko spočívá v tom, že při dovozu jídla se setkáváte s kurýrem, který denně přichází do styku se spoustou lidí. Pokud však platíte předem online, můžete se s ním domluvit na položení jídla před dveře, abyste s ním nepřišli do styku.

Čaje