Co na spáleniny od sluníčka?

I když se před sluníčkem chráníme sebevíc, občas nás překvapí nepřipravené svojí intenzitou. Stačí, že se na dvorku zapovídáte se sousedkou, nebo se voděodolný krém na opalování ukáže být méně účinným než sliboval. Co pak se spálenou pokožkou?

Babské rady na spálenou pokožku, které se sdělují z generace na generaci

Mléčné výrobky jsou učiněný zázrak

Babských rad, jak na spálenou pokožku, existuje hodně. A ulevit skutečně umí. Jednou z nejznámějších je aplikace kysané smetany na spáleninu. Možná jste se setkali i s variacemi, kdy se aplikuje jogurt nebo tvaroh. Účinné jsou všechny. Pomocnou ruku nám totiž nabízí kyselina mléčná. Vychlazený mléčný výrobek spálené místo zchladí a nabídne protizánětlivý účinek.

Okurka nejen jako maska na obličej

Pomocnicí umí být i zelenina. Předně okurka, ale i jablko nebo brambora. Zelenina se omyje, nakrájí na kolečka a přiloží se na sluníčkem postižené místo. Pokud je vychlazená, tělu poskytne ještě větší úlevu.

Dejte si černý čaj

Ne však k pití, ale na spálený obličej. Uvařte si černý čaj a čajové sáčky pak nevyhazujte, ale vychlazené je aplikujte na spálené místo. Nejčastěji se tato rada používá ve chvíli, kdy si připálíme nos. Tam se čajový sáček aplikuje nejrychleji a nepotřebujeme též dvě krabičky čaje. Kromě černého čaje se doporučuje i čaj heřmánkový nebo zelený.

Z bylin je nejlepší aloe

Na spáleniny se doporučuje více bylin, ale pokud doma máte aloe vera, sáhněte právě po ní. Nejlépe funguje šťáva ze starších, dvouletých listů. Namažte si ji na spálenou pokožku. Listy lze rovněž rozmixovat a na spáleninu nanést tuto směs.

Jedlá soda – pomocník snad na vše

I na spáleniny. Pokud to přeženete skutečně hodně, dopřejte si koupel s jedlou sodou. Tu pak nesmyjte sprchou, ani nesetřete ručníkem. Nechte si ji zaschnou na spálené pokožce.

A co dělat, když to doopravdy bolí a na babské rady nemáte náladu?

Jednoznačně nejlépe fungují na spáleniny od sluníčka přípravky s obsahem panthenolu. Ten umí velice rychle ulevit od bolesti a započne regenerační procesy pokožky. V lékárně lze pořídit například různé pěny s panthenolem. Tento přípravek by neměl chybět v žádné domácí lékárničce.

Další první pomocí z lékárny může být již zmíněná aloe vera. Tentokrát ve formě připraveného hotového přípravku, třeba jako chladivý gel.

Log in to comment


Avatar uživatele kiki
kiki odpověděl/a na téma: #2
Jigurtové zábaly