Cesta ke zdravému spánku

Kvalitní spánek nezávisí až tak na výběru správné postele. Závisí na jiných, mnohem důležitějších aspektech a těmi samozřejmě jsou správný výběr matrace a roštu.

Právě tyto dvě věci utváří pohodlnost a komfort celé postele. Samozřejmě neexistuje jedna jediná správná matrace a rošt pro každého, důležité je uvědomit si to, že každému je příjemného něco jiného, každý od své matrace něco jiného očekává a něco jiného upřednostňuje. Málokdo ale ví, jak dobře vybrat a zajistit si tak maximální požitek ze spánku a odpočinku. V dnešní době totiž existuje mnoho výrobců, variant, materiálů, postupů výroby a mnoho dalšího. Pochopitelně každý tvrdí, že právě ta jejich je zaručeně správnou volbou.

Jak se tedy zorientovat v nabídce? U matrací můžeme rozlišovat nejzákladnější dvě, těmi jsou pružinové nebo pěnové. Na pružinové matrace mnoho lidí již dávno zanevřelo, avšak moderní technologie dokázaly vytvořit i z tohoto druhu velmi příjemnou a žádanou alternativu. Dle mého názoru však nejdůležitější roli hraje tvrdost. Každému je pohodlná jiná, ale také je důležité se zamyslet, která je pro člověka při spánku zdravější?

V mnoha studiích se uvádí, že tvrdost bychom měli volit podle tělesných proporcí. S přibývající váhou přidávat také na tvrdosti matrace. Co se pak týče samotné životnosti, měli bychom každých pět až osm let matraci vyměnit za novou. Jedním z důvodů je samozřejmě to, že to co nám bylo pohodlné před lety, nemusí byt i dnes, neboť tělo člověka se neustále mění a s ním i nejrůznější preference.

Druhým důvodem jsou pak hygienické vlastnosti. Každá matrace je domovem mnoha mikroorganismů, které pro nás nejsou vůbec prospěšné, proto se doporučuje ji vysávat a profesionálně čistit. K matraci si nezapomeňte zakoupit i vhodný a kvalitní rošt, kterým bude proudit dostatečné množství vzduchu.

Čaje