Čas na rostlinnou stravu

Může být nespočet důvodů, pro které se rozhodnete stát veganem.  Zatímco někdo dává přednost rostlinným zdrojům před živočišnými především pro lásku ke zvířatům, pro jiného je důvodem ke změně jeho zdravotní stav, další zase chce být pro naši zemi co možná nejmenší přítěží.

Pokud jste se rozhodli vydat na cestu veganství, určitě jste k tomu měli minimálně jeden dobrý důvod – důvod, který se stal vaším hnacím motorem, přiměl vás se konečně rozhodnout a udělat tak první krok vpřed.

I když si to možná představujete jednoduše – a ono se to taky na první pohled může zdát – stát se veganem nelze ze dne na den. Jestliže stojíte na samotném začátku, máte před sebou ještě pořádný kus cesty. V tomto případě je to jako ve sportu –  pokud chcete dosáhnout dobrých výsledků, nesmíte zbytečně přepálit start!

Všechno má svůj čas

Stejně jako se říká, že učený z nebe nespadl, ani vegani nesedí na stromech a nepadají z nich na zem. Veganem se nenarodíte, veganem se musíte stát. A nutno dodat, že všechno má svůj čas. Určitě je tedy na místě nejdříve hledat informace, čerpat inspiraci a mít v hlavě plán.

Proto jako první určitě doporučujeme zjistit si dostatek informací o tom, co to veganství vlastně je. Díky tomu získáte jasnou představu, do čeho se pouštíte. Čerpat můžete nejen v knihách, ale samozřejmě i na internetu, existuje nespočet vhodných materiálů týkající se tohoto tématu.

Žádné zakazování

Jestliže jste až do dnešního dne neřešili, zda jsou vámi konzumované potraviny živočišného či rostlinného původu, rozhodně se k tomu teď nestavte tak, že ze dne na den musíte všechny živočišné potraviny vyřadit z jídelníčku. Jakmile totiž ze své stravy vyřadíte vše, na co jste byli zvyklí, začnete si připadat zvláštně. Najednou si budete připadat omezování a upřímně – být jako v železech nechce nikdo. Nehledě na to, že taková cesta by vám ani dlouho nevydržela.

Začněte nahrazovat

Začít můžete například u mléčných výrobků. Jelikož pro vegany je mléko a veškeré výrobky z něho vyrobené naprosté tabu, začněte se soustředit na výrobky z rostlinného mléka. Určitě oceníte, kolik možností pro váš výběr vlastně máte – v současné nabídce je k dostání mléko kokosové, rýžové, mandlové i ovesné a produkty z nich rozhodně nechutnají špatně.

Zjistěte si informace o vitamínu B12

B12 je velice důležitý vitamín a to nejen pro vegany, ale pro člověka obecně. Zpravidla jej získáváme z živočišných potravin, to se vás ale netýká, a proto musíte vitamín B12 přijímat odjinud. Tělo si ho bohužel neumí vyrobit samo, a co se týče rostlinných zdrojů, ani na ně se v tomto případě spoléhat nemůžete.

Jako jediná alternativa se proto nabízí doplňování vitamínu B12 prostřednictvím tabletek nebo doplňků. Ještě než překročíte startovní čáru své nové životní etapy, měli byste mít o tomto vitamínu a všem sním společné dostatečný přehled.

Nenechte se odradit

Stát se veganem je pořádná změna a to nejen pro člověka samotného, ale i pro jeho okolí. Právě rodina či přátelé nemusí tohle rozhodnutí přijmout tak, jak byste si možná představovali. Rozhodně se ale jejich nesouhlasem či připomínkami nenechte odradit, je to přece váš život.

Další překážkou, která již od veganského způsobu života odradila celou řadu lidí, je chuť jídla. Mnozí si totiž stěžují na jeho nevýraznou a slabou chuť, za což ale nemůže veganská strava nýbrž nedostatek fantazie, jak si sním pohrát. Nebojte se tedy hledat recepty a inspirovat se jimi při přípravě vašich jídel.

 

 

Čaje