Existuje celá řada vitamínů, které jsou pro tělo významné, ale většina lidí jim nevěnuje důležitou pozornost. Biotin neboli vitamín H, spadá do kategorie vitamínů B. Málokdo ovšem tento vitamín zná, natož aby ho řešil. Moc se o něm nemluví. Jeho úloha v těle je nicméně poměrně zajímavá.

Jak se projevuje jeho nedostatek

Člověk s nedostatkem vitamínu H může na sobě pozorovat příznaky únavy až ospalosti, ale také zhoršení chuti k jídlu, vypadávání vlasů, vyrážku v obličeji a také nepoměr rozloženého tuku v něm.

Pokud tělu navíc chybí určité enzymy, které nemohou být aktivovány biotinem, nastává problém. Děje se tak na podkladě dědičné metabolické poruchy, kdy nedochází k „recyklaci“ tohoto vitamínu a nejzávažnější projevy se mohou týkat neurologických poruch. V jednodušších případech je spouštečem pro samotný vznik nedostatku vitamínu B7 i oslabení střevní mikroflóry nebo jiná porucha trávení.

Klíčová úloha biotinu

Není tedy těžké odvodit, že biotin hraje roli při metabolických procesech v organismu. Jelikož podporuje kůži, nervy i buňky včetně zažívacího traktu, je v jeho studii zahrnut i účinek na posílení nehtů. Jelikož tělo získává biotin z přirozené stravy, nemusíme se až tak zabývat jeho substitucí. Je ovšem dobré vědět, že takový vitamín skutečně existuje. Nachází se zejména v syrových vejcích, jedlých kaštanech, luštěninách, rýži, ovesných vločkách, vnitřnostech, atd.

Prvním, co by vás mohlo zajímat a oslovit zejména skupinu žen, je fakt, že biotin napomáhá krásné pleti. Rovněž se podílí na zlepšení stavu nehtů, což uvidíte až v momentě, kdy k tomu dojde. Možná jste netušili, že vaše nehty a vlasy mohou být lépe posíleny. Třepení a lámavost jim opravdu nesluší. Pro tělo je antioxidantem a napomáhá vstřebávat i další vitamíny. Snižuje hladinu krevního cukru, příznivě tedy ovlivňuje cukrovku 2. typu (je prokázán vliv na zmírnění nervových poruch z hlediska chronického vlivu diabetu). Vše je ovšem potřeba konzultovat s vaším lékařem, který vám řekne, zda je pro vás terapie biotinem vhodná a také v jakém rozsahu.

Autor: Magazín o zdraví, nemocech, hubnutí, dietě, bylinkách a diskuzní forum

Čaje