Bez vajíček to nejde

Vejce – co si pod tímto slovíčkem představíte? Bílá nebo žlutohnědá vejce jsou nedílnou součástí našeho jídelníčku. Tedy – měla by být, v ideálním případě. Najdou se však mezi námi tací, kteří se jim vyhýbají, vědomě je vynechávají a nezařazují tak do svého jídelníčku. Nemáme teď na mysli vegany, kteří nejedí nic živočišného původu. Mluvíme o lidech, kteří vejce nekonzumují, i když vlastně nevědí proč. Přitom vejce patří mezi superpotraviny – tedy potraviny, které jsou svým obsahem výjimečné a pro naše zdraví velice prospěšné. Proto by se měla vyskytovat v naší stravě, ať už v jakékoli podobě nebo úpravě.

 

Pojďme si prostřednictvím dnešního článku prozradit, co je na vejcích tak úžasného a proč byste se jim měli přestat vyhýbat.

V čem vejce vynikají?

Určitě si teď pokládáte otázku, v čem jsou ona vejce, která v dnešní době považujeme za samozřejmost, tak výjimečná, že jim věnujeme samostatný článek a už od samého začátku o nich mluvíme jako o superpotravině. Pravda je taková, že vejce jsou svým obsahem nejen velice pestrá, ale i výživově bohatá.

Zmíníme vysoký obsah důležitých a pro tělo prospěšných vitamínů: A, B5, B12, B2, B6, D, E a K. Další důležitou složkou, kterou určitě nelze opomenout, je obsah zinku, který je důležitý pro správné fungování imunitního systému. Zařazujeme sem i fosfor, selen, což jsou látky podporující naše kosti. A v neposlední řadě kalcium. Tak co říkáte? Je toho poměrně dost, že?

V jaké podobě vejce konzumovat?

Když už jsme si ujasnili, že vám toho vejce mohou opravdu hodně nabídnout, nebylo by určitě od věci zmínit, v jakých podobách si na nich můžete pochutnat. Co se totiž vejcí týče, nabízí opravdu různorodé a pestré možnosti.

Klasikou, kterou jistě všichni známe, jsou míchaná vejce. Ta jsou sama o sobě připravit na nespočet způsobů, ať už si je uděláte na másle nebo na oleji, přidáte k nim salám nebo zeleninu. To záleží na vás. Stejně tak si můžete pochutnat na vařených vejcích, vejcích připravených nahniličko, dají se jíst i naměkko vařená nebo ve formě ztraceného vejce.

Chutné jsou amolety, volská oka nebo všemi známý hemenex. Možností je tolik, a když vezmete v potaz, co všechno vám vejce dopřejí a čím prospějí vašemu tělu, byla by škoda, si z našeho seznamu nevybrat.

Sportování a vejce

Na závěr ještě pár řádků ve spojitosti sportování a vajec. Vejce jsou skvělým pomocníkem pro tvorbu svalů, což určitě rádi uslyší především muži, kteří na sobě pracují a snaží se vybudovat si pevnou a vysportovanou postavu.

Celé tajemství se ukrývá v proteinech, kterých jsou vaječné bílky plné a které napomáhají nejen k již zmíněné tvorbě svalů, ale i při hubnutí – což je dobrá zpráva zase pro ženy.

 

Čaje