8 důvodů proč byste se v zájmu zdraví měli vyhnout detoxikačnímu čaji

Láká vás rychlý "teatox"? Lékař nám říká, proč bychom se ho měli vyvarovat. Slunce a prázdniny se už rýsují - a náhle se regály supermarketů zdají být plné tajemných "teatox' balení a 'skinny" čajů, slibujících zázračně rychlé hubnutí právě v době pláží. Možná jste byli v pokušení - nebo možná už jste si koupili balíček sami. Ale zde GP Dr. Louise Newsonová, jež provozuje praxi na soukromé klinice ve Spire Parkway Hospital v Solihull nám říká proč jsou tak nebezpečné - a proč vlastně bychom se jich měli vyvarovat.

1. Každý je jiný

Je těžké vědět, co vlastně v nich je. "Detox čaje nejsou regulovány a nejsou stejné. "Některé jsou neškodné, ale některé obsahují laxativní látky, jako je senna, které působí tím, že stimulují tlusté střevo k tomu, aby se stahovaly více než obvykle, vynucovaly vylučování vody a odpadu." A zatímco senna vede k tomu, abyste dočasně vypadali štíhleji (díky ztrátě hmotnosti vody), nemá vliv na skutečné ztráty tuku, protože v tomto bodě již byly všechny kalorie z potravy absorbovány.

Obtíž přichází při zjišťování, které čaje jsou bezpečné a které pravděpodobně nejsou. "Pravděpodobně bychom se měli vyhnout čajům se sennou,"  "Senna by měla být užívána pouze ke krátkodobé úlevě od zácpy, zatímco mnoho z těchto čajů doporučuje užívání po dobu několika týdnů v době, kdy zácpa není problém - což může být nebezpečné."


2. Přírodní neznamená "bezpečný"

Přírodní = dobré, že? Ne nutně. "Jen proto, že je něco označeno jako "přírodní ", neznamená to, že je pro nás bezpečné to jíst nebo pít," vysvětluje Dr. Newsonová. "Žádný z těchto produktů není regulován a výrobci skutečně nevědí, jaký kombinovaný efekt budou mít přísady na tělo.

 A nechybujte tím, že budete věřit celebritám z reklamy, že to také berou. "Je velmi nepravděpodobné, že to sami používají.


3. Léky nemusí být účinné

Od léčby štítné žlázy až po antidepresiva - popíjení zdánlivě neškodného čaje by mohlo mít, jak se ukázalo, vážné dopady na léky, které už užíváme. "Laxativní čaje by mohly reagovat a omezit funkci užívaných léků, což je neuvěřitelně nebezpečné,". Pokud máte pochybnosti, vždycky stojí za to, abyste si pohovořili s lékařem. Jistota je jistota…

 
4.což znamená, že byste mohla otěhotnět

Vedle jiných léků, rozšířené účinky detoxikačních čajů, které způsobily, že antikoncepční pilulka přestala pracovat, již zasáhly titulky a podle Dr. Newsonové stojí za to věnovat tomu pozornost. "Když trpíte průjmem (dochází k šesti až osmi vodnatým stolicím za 24 hodin), existuje vysoká šance, že antikoncepční pilulka nefungovala, protože nebyla správně absorbována. Pokud máte pochybnosti, zavolejte svého lékaře, aby zjistil nejlepší postup, - možná budete muset vzít co nejdříve náhradní pilulku."


5. Poruchy spánku jsou časté

U většiny detoxikačních čajů obsahujících střední až vysokou úroveň kofeinu (existují odkazy, které naznačují, že kofein může potlačit chuť k jídlu), je možné, že i váš spánkový cyklus by mohl být ovlivněn - zvláště pokud normálně pijete kofein zřídka. Nejlepší je zkontrolovat, kolik kofeinu jste spotřebovával obvykle - obecná rada je, že čtyři nebo pět šálků kávy denně je bezpečné (což se rovná asi 400mg kofeinu), i když každý má různé tolerance.


6. Vaše tělo nebude absorbovat životně důležité živiny

"Ironií je, že mnozí lidé začnou pít detoxikační čaje, aby byli" zdraví "a" detoxizováni ", ale laxativum znamená, že jídlo není správně absorbováno," vysvětluje Dr. Newsonová. "Jít na toaletu příliš rychle po jídle znamená, že střeva nedostávají příležitost absorbovat jídlo, což znamená, že vitamíny a minerály nejsou tělem absorbovány." Výsledek? Snaha být "zdravý" má přesně opačný efekt. Smutné…

 
7. Trávicí problémy jsou pravděpodobné

"Jako lékařka jsem viděla spoustu pacientů, kteří zneužívali projímadla v dospívání a měli závažné zácpy, když byli starší," říká Dr. Newson. "Nebude to trvat dlouho a projímadla vám budou způsobovat problémy, pokud je budete používat, když je nepotřebujete. Kromě toho, že ovlivňujete chemikálie v krvi (elektrolytech), vaše střevo může zlenivět, což znamená, že budete muset i nadále užívat laxativa dlouhodobě a být na nich závislí – což je další problém sám o sobě."

A dávejte pozor na to, co tvrdí, že "urychlí metabolismus", říká Dr. Newsonová. "Cokoli, co urychluje metabolismus, je nebezpečné, protože když to pak přestanete užívat, může to metabolismus zpomalit," vysvětluje.


8. Pravděpodobně váhu neztratíte

"Jak bylo řečeno, detoxikační čaje vám ve skutečnosti nepomohou zhubnout - jsou to jen dočasné rychlé opravy, které nejsou trvalé," říká Dr. Newsonová. "Pokud skutečně chcete zhubnout a zlepšit své zdraví, je lepší, když se podíváte na svou stravu - zvyšujte příjem čerstvého ovoce a zeleniny a odstraňujte zpracované potraviny - je to mnohem bezpečnější a zdravější způsob, jak toho dosáhnout. Pravidlem je, že pokud jste v rozpacích ohledně diety, kterou držíte (a nechcete o tom mluvit například s přáteli), pak to pravděpodobně není rozumná dieta.


Čaje