Zkuste netradiční mouku z ostropestřce mariánského

Vyznáte se alespoň trochu v bylinách? Dokážete si vybavit konkrétní rostlinu, bude-li řeči o ostropestřci mariánském? Dá se užívat v různých podobách. Jedna z nich je trochu netradiční a možná vás překvapí. Jde o mouku z ostropestřce mariánského. Nebo už s ní máte zkušenosti?

Co je ostropestřec mariánský

Ostropestřec mariánský představuje jednoletou či dvouletou bylinu. Přisuzují se jí různé blahodárné účinky, především by měla pozitivně působit na játra. Kromě toho, že se z této byliny připravuje mouka, je k dostání v podobě čajů, olejů, tinktur, tablet atd.

Mouka z ostropestřce mariánského

Co vám vytane na mysli, když se vás někdo zeptá, jaké znáte druhy mouky? Obvykle víme, že je můžeme dělit na hrubou, polohrubou a hladkou. Mnozí si ještě vybaví, že existují mouky vhodné pro různé typy diet, například pohanková, špaldová, jahelná atd.

Možná jste však ještě někdy neslyšeli o mouce z ostropestřce mariánského. Proč ji zařadit do svého jídelníčku? Jako nejúčinnější složka této byliny, a tedy i mouky, je uváděn flavonolignan Silymarin. Je tedy zdravá a samozřejmě neobsahuje lepek, takže se hodí pro celiaky či další lidi, kteří z nějakého důvodu dodržují bezlepkovou dietu. Vhodná je však pro všechny, kteří chtějí svou stravu obohatit.

Jak užívat mouku z ostropestřce mariánského

Moukou z ostropestřce nenahrazujeme plně jiný druh. Je třeba myslet na to, že jde o bylinu, a proto ji přidáváme do pokrmů v malém poměru. Soustřeďte se spíše na pravidelnost než velké množství. Měla by nahradit cca 5 % běžné mouky. Je tedy vhodné ji přidávat do různých těst, ale také na zahuštění polévek, omáček či jiných pokrmů.

Co se týče studených jídel, zkuste si mouku z ostropestřce mariánského přidat třeba do jogurtu či proteinového nápoje. Celkově se jako doporučená dávka této mouky uvádí jedna polévková lžíce denně, což je zhruba 10 - 15 gramů.

A co vy? Zkusíte tuto nevšední mouku zařadit do svého jídelníčku?

 

Čaje