Masáže

Před 2700 lety přišli staří Číňané na to, že dotyky určitých bodů na lidské pokožce příznivě působí na zdraví organismu. Jejich objev nebyl zdaleka ojedinělý. Některé zdroje uvádějí, že vlastní specifickou masáž má každá rozvinutější kultura.

Není divu, všimněte si, kolik přívlastků dnes používáme, chceme-li popsat tu nejlepší – thajská, čínská, švédská, havajská…. Staří mistři spíše experimentovali, ale nedá se popřít, že by jejich snaha nevedla k pádným výsledkům. Z nich těžíme dodnes, když léčíme unavená těla pomocí aplikace tlakových podnětů na určité body. Svaly dík tomu rychleji regenerují, my se cítíme fyzicky i psychicky lépe, odpočatěji. Masáže by zkrátka šlo popsat pomocí samých superlativů.

Dnes se běžně používá více než sto druhů masáží vycházejících z různých kulturních základů. Zřídka si terapeuti vystačí jen s rukama, zpravidla používají celou řadu někdy až bizarních pomůcek. Masáž pomocí kamenů není dnes žádnou novinkou, stejně jako ty probíhající pomocí tekutých látek jako čokoláda, pivo nebo dokonce bahno. Někteří maséři vsadili také na masáže vycházející ze starých asijských léčebných metod, které aplikují jehly do speciální akupresurních či akupunkturních bodů.

Ty následně stimulují různými způsoby. Některé druhy masáží jsou založeny na použití razantní síly, zatímco jiné upřednostňují poklidné dotyky. Můžeme je také dělit na plošné nebo tlakové; některé masážní techniky pracují s celým tělem, jiné si všímají jenom některých jeho částí, například chodidel. Platí, že správně provedená masáž je pro naše zdraví velmi prospěšná.

Měli bychom však mít na paměti, že nemůže nahradit lékařské vyšetření. Masáže nepochybně zlepší naši psychickou pohodu a také fyzicky se po nich budeme cítit líp, ale potřebujeme-li vyléčit nějaké závažnější zdravotní problémy, mohou k uzdravení pouze přispět, nikoli ho nahradit.

 

 

 

Čaje