Ibalgin, ibuprofen, brufen – jak a kdy ho užívat?

Ibalgin je název volně prodejného léku, který patří k nejvyužívanějším vůbec. Díky rozsáhlé mediální kampani máme v hlavách zafixováno, že vyřeší snad všechny typy bolestí, a to velmi rychle. Nachází se Ibalgin i ve vaší domácí lékárničce? Než po něm sáhnete, měli byste vědět, jak ho správně užívat a kdy opravdu pomůže.

Léčivá látka a vhodné použití

Ibalgin obsahuje léčivou látku ibuprofen, která patří mezi protizánětlivá léčiva. Specifikum látky tkví v tom, že dokáže působit v místě poškození tkáně. Jedná se o lék, který je určen k:

  • zmírnění zánětů tkání
  • tlumení bolesti

Ibalgin má široké spektrum použití. Lze se na něj spolehnout v případě bolesti zubů, kloubů, svalů, ženám pomáhá mírnit menstruační bolesti. Doporučuje se také pro mírnění bolesti po úrazech i při chřipce.

Existuje v několika variantách!

Jednotlivé verze léku se od sebe liší obsahem účinné látky a určením. Například pro děti starší 3 měsíců je určena suspenze Ibalgin baby, která obsahuje 20 mg látky ibuprofen v 1 ml a má pro děti atraktivní malinovou příchuť. Pro děti starší 6 let (s váhou nad 20 kg) byl vyvinut Ibalgin Junior. Opět je to suspenze s atraktivní příchutí, ovšem obsahuje 40 mg ibuprofen v 1 ml suspenze. Na trhu je také Ibalgin Grip, v jehož složení se nachází ještě fenylefrinhydrochlorid. Je určen pro rychlou úlevu při nachlazení. Dalším druhem je Ibalgin 400. Jedná se o notoricky známé růžové prášky, které obsahují 400 mg ibuprofenu. Tento lék smí užívat jen děti starší 12 let a dospělí. Koupit si lze také Ibalgin krém.

Jak lék užívat?

Informace o užívání léku jsou vždy popsány v příbalovém letáku. Platí, že by dávka neměla přesáhnout 3 tablety denně. Jestliže se nedostavuje úleva, je určitě žádoucí zajít k lékaři, aby mohl nastavit správný typ léčby.

POZOR: Lék nesmí užívat kojící ženy a těhotné ženy pouze na doporučení lékaře, ale jen v období 1. a 2. trimestru.

Lék má i nežádoucí účinky, k poměrně častým patří zvracení či pálení žáhy, dostavit se mohou i bolesti v podbřišku či závratě. Ibalgin může způsobovat vředy žaludku a dvanáctníku a neměl by být užíván pacienty, kteří užívají léky proti srážení krve.

Autor: Magazín o zdraví, nemocech, hubnutí, dietě, bylinkách a diskuzní forum

Musíte být přihlášení