Co jste o heřmánku lékařském nevěděli

Naše babičky měly v kredenci vždycky pytlík sušeného heřmánku. Zaháněly s ním žaludeční i duševní neduhy. Víte, na co ještě pomáhá? Můžete si i vy dnes nasbírat léčivý heřmánek pravý, nebo si ho dokonce vypěstovat? A opravdu léčí? Většině z vás tyto otázky asi přijdou zcela banální, ale skutečně o heřmánku víte úplně všechno?

Pěstování, sběr a účinné látky

Jednoletou rostlinku s drobnými bílými kvítky poznají už i děti na základní škole. Pravděpodobně už i ony doma postřehly, že jim heřmánkový čaj maminky vaří od útlého dětství na bolavé bříško. Heřmánek je jako jedna z mála bylin vhodná pro kojence i kojící matky.

Heřmánek je v podstatě plevel, takže se vyskytuje hojně na polích, úhorech a pustých místech. Můžete si ho ale i vypěstovat na své zahradě. Semínka je vhodné zasít od září do dubna, na bohatou sklizeň a omamnou vůni se můžete těšit už počátkem května.

Nejúčinnější složkou heřmánku pravého jsou silice. Právě jim bylina vděčí za svou aromatickou a typickou vůni. Své využití nachází v lékařství, kosmetice i aromaterapii.

Uvolní tělo i duši

Trápí vás nervozita nebo úzkostné stavy? Těžko se vám večer usíná? Dopřejte si večer koupel s esenciálním heřmánkovým olejem. Koupel nebo výluh z heřmánku vás dokáže zbavit napětí a uvolnit vaše přetažené nervy. Díky tomu se vám večer daleko lépe usne. Kvalita spánku bude mnohem vyšší, což znamená, že do nového dne vstanete zregenerovaní, odpočatí a plní energie.

Nevhodná strava, stres a špatná životospráva mohou mít za následek trávící potíže, plynatost a v horším případě nepříjemné žaludeční vředy. Heřmánek doslova pohladí žaludeční stěny, uvolní hladké svalstvo a pomůže od střevních křečí.

Zbaví vás teploty a nachlazení

V sychravém podzimním počasí každého z nás trápí chvilková virová onemocnění. Heřmánek je velmi účinný v boji proti virům. Podporuje tvorbu bílých krvinek, čímž se nepřímo zasluhuje o tvorbu protilátek v krvi. Urychluje pocení a snižuje horečku. Inhalováním uvolníte horní cesty dýchací.

Jeho pravidelné pití má blahodárný vliv i na chronická onemocnění, jako je například astma.

Krása až na prvním místě

Heřmánek se hojně využívá v kosmetickém průmyslu. Šampóny s jeho obsahem dodávají lesk a zvýrazňují světlou až blonďatou barvu vlasů. Krémy mají zklidňující a dezinfekční účinky. Proto pokud máte citlivou kůži nebo problémy s ekzémy, mějte v kabelce vždy krém na ruce s heřmánkovým extraktem. Uklidňuje podrážděnou kůži po holení a urychluje hojení ran. Osvědčil se i při kožních alergiích.

Vyzraje na záněty a bolesti

Léčivé jsou i heřmánkové obklady. Trápívá vás zánět spojivek nebo bolavý zub? V heřmánkovém výluhu si namočte obyčejný kapesník a ten přikládejte na zavřené oči nebo na bolavou tvář, velice brzy pocítíte úlevu. Odvar je možné kloktat v ústní dutině, antiseptické vlastnosti vyléčí lehčí záněty.

Malá rada na závěr, nezapomínejte, že se heřmánek nesmí louhovat příliš dlouho, jinak čaj získá nepříjemně hořkou chuť.

 

Čaje