Hemoroidy, lidově řečeno hemeroidy, jsou rozšířené žilní pleteně v oblasti konečníku. Jsou intimní potíží, která trápí řadu lidí. Nevybírají si věk ani pohlaví. Malé modré žilní hrudky člověka až tak neobtěžují, protože nejsou vlhké ani nekrvácí. Připomínají klasické křečové žíly na nohou. Zánětem cévek se však situace člověka značně komplikuje i tím, že hemoroidy mohou začít krvácet, konečník pálit či svědit od podráždění. Bolest doprovázející stolici je kolikrát velmi urputná. V domácím léčením hemoroidů si můžeme pomoci bylinami.

Dub letní

Dub letní je strom dorůstající do délky až 40 metrů. Je z čeledi bukovitých a vyznačuje se rozbrázděnými listy a plody žaludů. Sbírají se z něj pupeny, žaludy i kůra. Kůra z mladých větví se odřezává loupákem v době od března do dubna, ve stejné době je i sběr pupenů. Žaludy se na stromě objevují až v srpnu, do té doby ho zdobí převislé jehnědy. Nejvhodnější k odřezávání jsou mladé stromky.

Pro účely hemoroidů použijeme kůru, která je plná léčivých hojivých tříslovin. Sedací koupele z kůry léčí krvácející hemoroidy. Vyloupaná kůra lesklé a hladké struktury se suší v otepích, nezapařuje se. Ze sušené nadrcené kůry si člověk připraví odvar, kdy zhruba 3 lžičky kůry přelije 0,25 litru vody a čtvrt hodiny povaří a nechá vychladnout. Obklady se přikládají na postižená místa konečníku, kde působí proti zánětu.

Mochna nátržník

Vytrvalá bylina Mochna nátržník roste ve světlých lesích, vřesovištích a pasekách. Sbírá se z ní oddenek bez kořínků. Pomocí malé motyčky se člověk dostane ke kořenu, který se očistí, odkrojí, nechá odpočinout, oklepe a vypere. Suší se v tenkých vrstvách umělým teplem do 50 stupňů Celsia.

Oddenek Mochny nátržníku obsahuje vysoký podíl tříslovin, silic a dalších svíravých látek. 2 - 3 lžičky usušeného oddenku se přelijí ¼ litru vody a nechají se přejít varem. Po 15 minutovém odstavení si z něj můžeme připravit obklad na hemoroidy.

Kokoška pastuší tobolka

Kokoška pastuší tobolka je bylina čeledi brukvovitých s malými mošnami. Lidově se jí také říká žebrácká kabelka nebo babí kapsy. Sbírá se celá kvetoucí rostlinka bez kořene, zhruba od dubna do června. Roste nejčastěji podél cest v křovinách.

Jelikož je dost často posuzována jako obtížný plevel, málokdo ví, že se z této rostlinky dá udělat obklad na hemoroidy. Činí se tak z nati čerstvé rostliny, což je skutečně nenáročnou činností. Nic se nemusí sušit jako v ostatních případech.

O dalších léčivých bylinkách se dočtete v kategorii BYLINKY

Autor: Magazín o zdraví, nemocech, hubnutí, dietě, bylinkách a diskuzní forum

 

Čaje